Wolontariusze na Stalagu VIII A


Gościliśmy wolontariuszy na STALAG-u VIIIA

Uczniowie Zintegrowanej Szkoły Średniej z Berlina-Tempelhof gościli w naszym Europamieście Görlitz-Zgorzelec. Młodzież już po raz trzeci pojawiła się w miejscu pamięci narodowej jakim jest STALAG VIIIA, by przez drobne prace remontowe i pielęgnacyjne utrzymać to szczególne miejsce w porządku i tym samym oddać hołd pogrzebanym w tym miejscu jeńcom wojennym.
Tym razem młodzież z niemieckiej stolicy spędzili cały tydzień z uczniami Zespołu Szkoły Podstawowej i Gimnazjum im. Jana Pawła II w Sulikowie. Poza pracami na terenie byłego obozu jenieckiego młodzież uczestniczyła w zajęciach Pracowni Ceramiki w Miejskim Domu Kultury w Zgorzelcu. Uczniowie wykonywali tam tabliczki z gliny z nazwiskami osób zmarłych w obozie.

W piątek, 14 czerwca 2013 na cmentarzu jeńców radzieckich na terenie STALAG-u VIIIA miała miejsce ceremonia zakończenia tego międzynarodowego spotkania. Serdecznie dziękujemy za udział w tym niecodziennym wydarzeniu zarówno młodzieży jak i zaangażowanym w wydarzenie nauczycielom.

Projekt p.n. „Europejskie Centrum Edukacyjno-Kulturalne Zgorzelec-Görlitz MEETINGPOINT MUSIC MESSIAEN – etap1”współfinansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Polska – Saksonia 2007 – 2013.