Koncert w namiocie 2013


15 stycznia 2013r. po raz kolejny na terenie byłego obozu jenieckiego STALAG VIII A w Zgorzelcu odbył się wspaniały koncert muzyki Oliviera Messiaen’a.

15 stycznia 1941 r. Olivier Messiaen wraz z trzema innymi jeńcami wykonał po raz pierwszy swój utwór „Kwartet na koniec czasu” („QUATUOR POURLA FIN DUTEMPS”). Koncert odbył się w baraku teatralnym, a widownię stanowili wówczas współwięźniowie oraz strażnicy obozowi.

Namiot, w którym odbywa się koncert symbolizuje warunki, w jakich odbyła się prapremiera utworu. W tym roku z wykonaniem apokaliptycznego utworu wielkiego kompozytora jakim jest Olivier Messiaen zmierzyli się Romain Gujot – klarnecista, Yuki Manuela Janke – skrzypaczka, Isang Anders – wiolonczelista, Roger Muraro – pianista.

Roger Muraro to uczeń żony Oliviera Messiaen – Yvonne Loriod, który pod jej okiem osiągnął prawdziwe mistrzostwo w interpretacji utworu, jest uznawany za najbardziej kompetentnego i autentycznego wykonawcę.

Za Państwa obecność na koncercie dziękują wszyscy Partnerzy Projektu „Europejskie Centrum Edukacyjno-Kulturalne Zgorzelec/Görlitz Meetingpoint Music Messiaen – etap 1”:

Fundacja Centrum Wspierania Przedsiębiorczości w Zgorzelcu, Stowarzyszenie MeetingPoint Music Messiaen, Starostwo Powiatowe w Zgorzelcu, Starostwo Powiatowe Görlitz, Gmina Miejska Zgorzelec, Gmina Wiejska Zgorzelec oraz Stowarzyszenie Freunde+Förderer des MeetingPoint Music Messiaen.

Budowa Centrum stworzy możliwość skorzystania z szerokiej oferty kulturalnej i edukacji artystycznej. W pracach organizowanych w Centrum uczestniczyć będą pedagodzy, artyści, dzieci i młodzież. Jedną z form pobytu będą kilkudniowe warsztaty edukacyjno – kulturalne z udziałem dzieci i młodzieży z różnych krajów Europy.

Projekt współfinansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Polska – Saksonia 2007 – 2013